# IBPS Clerk 2018 Mains: Quants Test Day 10

Hello Aspirants

Welcome to Online **Quants Test** in AffairsCloud.com. We are starting **Cumulus Course for IBPS Clerk 2018 Main Exam** and we are creating sample questions in Quants section, this type of Question will be asked in IBPS Clerk 2018!!!

**Click Here to View Cumulus Course: IBPS Clerk 2018 Mains**

**IBPS Clerk 2018 Mains: GA Test **– 7.00 PM Every Day

**IBPS Clerk 2018 Mains: Reasoning Test **– 8.00 PM Every Day

**IBPS Clerk 2018 Mains: Quants Test **– 9.00 PM Every Day

**IBPS Clerk 2018 Mains: English Test **– 10.00 PM Every Day

**Help:- **Share Our Cumulus Course for IBPS Clerk 2018 Exam Course page to your Friends & FB Groups

________________________

#### Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

#### Information

**All the Best**

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

#### Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

#### Categories

- Quantitative Aptitude 0%

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

- Answered
- Review

- Question 1 of 10
##### 1. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions. Q(1 – 5).Study the following Line graph and answer the following questions.**

Line graph represents the % of population participated in a competition

Note: Total Population = Men Population + Women Population**80% of Men participated, and the Women population is 2800 in New Delhi in the year 2016. If the number of participants participated in the competition is 5250. Then the number of Women participated is?**CorrectAnswer –

**1) 1890**

Explanation:

Participated persons = 5250

Total population = 7000

7000 = M+W

M = 4200

80% participated = 4200*80/100 = 3360

3360+women participated = 5250

Women = 1890IncorrectAnswer –

**1) 1890**

Explanation:

Participated persons = 5250

Total population = 7000

7000 = M+W

M = 4200

80% participated = 4200*80/100 = 3360

3360+women participated = 5250

Women = 1890 - Question 2 of 10
##### 2. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions. Q(1 – 5).Study the following Line graph and answer the following questions.**

Line graph represents the % of population participated in a competition

Note: Total Population = Men Population + Women Population**In Jaipur the population in 2016 to 2018 is increased by 1200, but the number of participants participated is same as in those years. If Men population in both the years is equal and is 5600. 80% of Women participated in the year 2016 and 70% women participated in the year 2018 then what is the ratio of number of Men participated in the year 2016 to the number of Men participated in the year 2018?**CorrectAnswer –

**2) 8:7**

Explanation:

x *80/100 = (x+1200)*70/100

x = 8400

Population in 2016 = 8400 and 2018 =9600

In 2016: 8400 = M+W; in 2018: 9600= M+W

In 2016: 8400 = 5600+W; in 2018: 9600= 5600+W

In 2016 W = 2800; in 2018 W = 4000

In 2016 Women participated = 2240

In 2018 Women participated = 2800

In 2016 Men participated = 4480

In 2018 Men participated = 3920

Ratio = 8:7IncorrectAnswer –

**2) 8:7**

Explanation:

x *80/100 = (x+1200)*70/100

x = 8400

Population in 2016 = 8400 and 2018 =9600

In 2016: 8400 = M+W; in 2018: 9600= M+W

In 2016: 8400 = 5600+W; in 2018: 9600= 5600+W

In 2016 W = 2800; in 2018 W = 4000

In 2016 Women participated = 2240

In 2018 Women participated = 2800

In 2016 Men participated = 4480

In 2018 Men participated = 3920

Ratio = 8:7 - Question 3 of 10
##### 3. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions. Q(1 – 5).Study the following Line graph and answer the following questions.**

Line graph represents the % of population participated in a competition

Note: Total Population = Men Population + Women Population**In Pune, the total population in the years 2016 and 2018 are 8400 and 9200 respectively. If the sum of the Men participants in 2016 and 2018 together is 8280 and if Men are 55% of the total population in 2018 and 70% Women in 2018 participated then the number of Men participated in the year 2016 is?**CorrectAnswer –

**2) 3358**

Explanation:

Total population in 2016: 8400 = Men + women participants = 8400*65/100 = 5460

Men participated + Women participated = 5460

Total population in 2018: 9200 = Men + women participants = 9200*85/100 = 7820

Men participated + Women participated = 7820

Men participated in (2016+2018) = 8280

Women participated in (2016+2018) =13280-8280 = 5000

In 2018: Women population=9200*45/100 = 4140

Women participated in 2018 = 4140*70/100 = 2898

Women participated in 2016 = 5000-2898 = 2102

Men participated in 2016= 5460-2102 = 3358IncorrectAnswer –

**2) 3358**

Explanation:

Total population in 2016: 8400 = Men + women participants = 8400*65/100 = 5460

Men participated + Women participated = 5460

Total population in 2018: 9200 = Men + women participants = 9200*85/100 = 7820

Men participated + Women participated = 7820

Men participated in (2016+2018) = 8280

Women participated in (2016+2018) =13280-8280 = 5000

In 2018: Women population=9200*45/100 = 4140

Women participated in 2018 = 4140*70/100 = 2898

Women participated in 2016 = 5000-2898 = 2102

Men participated in 2016= 5460-2102 = 3358 - Question 4 of 10
##### 4. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions. Q(1 – 5).Study the following Line graph and answer the following questions.**

Line graph represents the % of population participated in a competition

Note: Total Population = Men Population + Women Population**In Ahmedabad Men Population in the year is 2016 is 4000. If 20% of Men didn’t participate. The number of Women participated is 2120. The number of women in the year 2016 in Ahmedabad is?**CorrectAnswer –

**1) 3600**

Explanation:

Men =4000

participated = 3200

Men participated +Women participated = 3200+2120 = 5320

Total population = 5320*100/70 = 7600

Women = 7600-4000 =3600IncorrectAnswer –

**1) 3600**

Explanation:

Men =4000

participated = 3200

Men participated +Women participated = 3200+2120 = 5320

Total population = 5320*100/70 = 7600

Women = 7600-4000 =3600 - Question 5 of 10
##### 5. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions. Q(1 – 5).Study the following Line graph and answer the following questions.**

Line graph represents the % of population participated in a competition

Note: Total Population = Men Population + Women Population**In Ahmedabad, total population in the years 2016 and 2018 are 7600 and 8400 respectively. The number of Women participants in the year 2016 and in the year 2018 is equal, and Men in 2018 are 55% of the total population in 2018 and 70% Women in 2018 participated then the number of Men participated in the year 2016 is?**CorrectAnswer –

**3) 2674**

Explanation:

In 2016:

Men + women = 7600

participants = 5320 = Men participated + Women participated

In 2018:

Men + women = 8400 Women = 45% of 8400 = 3780

Participants = 6720 = Men participated + Women participated

Women participated = 3780*70/100 = 2646

Then Men participated in 2016 = 5320-2646 = 2674IncorrectAnswer –

**3) 2674**

Explanation:

In 2016:

Men + women = 7600

participants = 5320 = Men participated + Women participated

In 2018:

Men + women = 8400 Women = 45% of 8400 = 3780

Participants = 6720 = Men participated + Women participated

Women participated = 3780*70/100 = 2646

Then Men participated in 2016 = 5320-2646 = 2674 - Question 6 of 10
##### 6. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**David invested Rs. 80,000 with rate of interest at 20 p.c.p.a. The interest was compounded half yearly for first year and in the next year it was compounded yearly. What will be the total interest earned at the end of two years?**CorrectAnswer –

**3) Rs. 36,160**

Explanation:

First year = 80,000(1+10/100)^2 = 96800

Second year = 96800(1+20/100) = 116160

Interest = 116160-80000= 36160IncorrectAnswer –

**3) Rs. 36,160**

Explanation:

First year = 80,000(1+10/100)^2 = 96800

Second year = 96800(1+20/100) = 116160

Interest = 116160-80000= 36160 - Question 7 of 10
##### 7. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**5 14 45 ? 397 1182**CorrectAnswer –

**3) 130**

Explanation :

5 * 3 – 1 = 14

14 * 3 + 3 = 45

45 * 3 – 5 = 130

130 * 3 + 7 = 397

397 * 3 – 9 = 1182IncorrectAnswer –

**3) 130**

Explanation :

5 * 3 – 1 = 14

14 * 3 + 3 = 45

45 * 3 – 5 = 130

130 * 3 + 7 = 397

397 * 3 – 9 = 1182 - Question 8 of 10
##### 8. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Ravi sold a smartphone for Rs. 30,000. Had he offered a discount of 10% on the selling price(SP), he would have earned a profit of 35%. What is the cost price?**CorrectAnswer –

**1) Rs. 20,000**

Explanation:

30,000*90/100 = 27000

27,000 = CP*135*/100

CP = 20000IncorrectAnswer –

**1) Rs. 20,000**

Explanation:

30,000*90/100 = 27000

27,000 = CP*135*/100

CP = 20000 - Question 9 of 10
##### 9. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Rohini invested Rs X on SI at the rate of 12% for 4 years, and he invested Rs (X+200) at 10% CI for 2 years. The total interest obtained is Rs 4320. Find the average amount (in Rs) invested by Rohini?**CorrectAnswer –

**2) 6300**

Explanation:

Simple interest is ,

SI * 100= P *12 *4

SI = 48P/100

In compound interest , total interest will be

(P+200) * 21/100

According to the questions ,

48P/100 + (P+200)*21/100= 4320

P=6200

So P+200=6400

Total investment = 6200 + 6400= 12600

Average Investment = 12600/2 = 6300IncorrectAnswer –

**2) 6300**

Explanation:

Simple interest is ,

SI * 100= P *12 *4

SI = 48P/100

In compound interest , total interest will be

(P+200) * 21/100

According to the questions ,

48P/100 + (P+200)*21/100= 4320

P=6200

So P+200=6400

Total investment = 6200 + 6400= 12600

Average Investment = 12600/2 = 6300 - Question 10 of 10
##### 10. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Mahesh rows to the place 80 km away and back in 20 hours. He finds that he can row 8 km downstream in the same time as 4 km upstream. The speed of the boat in stillwater is**CorrectAnswer –

**1) 9 kmph**

Explanation:

If Mahesh moves 8 km downstream in X hours

Downstream speed = 8/X kmph

upstream speed = 4/X kmph

Now 80/(8/X) + 80/(4/X)=20

X=2/3

downstream Speed = 8/(2/3)= 12 kmph

upstream Speed = 4/(2/3)= 6 kmph

Rate of the stream = (12+6)/2= 9 kmphIncorrectAnswer –

**1) 9 kmph**

Explanation:

If Mahesh moves 8 km downstream in X hours

Downstream speed = 8/X kmph

upstream speed = 4/X kmph

Now 80/(8/X) + 80/(4/X)=20

X=2/3

downstream Speed = 8/(2/3)= 12 kmph

upstream Speed = 4/(2/3)= 6 kmph

Rate of the stream = (12+6)/2= 9 kmph

**Click view Questions button to view Explanation****Note:-**We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!- Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
- If you find any mistake, please tell us in the comment section.s