IBPS Clerk 2018 Prelims: Quants Test Day 10
Hello Aspirants
Welcome to Online Quants Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for IBPS Clerk 2018 Prelim Exam and we are creating sample questions in Quants section, this type of Question will be asked in IBPS Clerk 2018!!!
Click Here to View Cumulus Course: IBPS Clerk 2018 Prelims
IBPS Clerk 2018 Prelims: Reasoning Test – 7.00 PM Every Day
IBPS Clerk 2018 Prelims: Quants Test – 8.00 PM Every Day
IBPS Clerk 2018 Prelims: English Test – 9.00 PM Every Day
Help: Share Our Cumulus Course for IBPS Clerk 2018 Exam Course page to your Friends & FB Groups
________________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections:(Q.15) Read the given data and answer the following question.
Each student in the universities either participates in any one of the sports or don’t participate in any sports.
What is the sum of the number of students, who participate in Hockey from University P & Q to the number of students who participate in Cricket from the same Universities.?
Correct
Answer – 5) 300
Explanation:
University P:
10x = 120
X = 12; Cricket – 7x, Hockey – 3x
University Q:
9x = 180
X = 20; Cricket – 4x, Hockey – 5x
Number students, who participate in Hockey from University P & Q = 36 + 100 = 136
Number students, who participate in Cricket from University P & Q = 84 + 80 = 164
Difference = 164 + 136 = 300Incorrect
Answer – 5) 300
Explanation:
University P:
10x = 120
X = 12; Cricket – 7x, Hockey – 3x
University Q:
9x = 180
X = 20; Cricket – 4x, Hockey – 5x
Number students, who participate in Hockey from University P & Q = 36 + 100 = 136
Number students, who participate in Cricket from University P & Q = 84 + 80 = 164
Difference = 164 + 136 = 300 
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections:(Q.15) Read the given data and answer the following question.
Each student in the universities either participates in any one of the sports or don’t participate in any sports.
Number of students who participate in Hockey match from University R is what percentage of total number of students of University T.
Correct
Answer – 1) 20%
Explanation:
Students participated in match from University R = 330 – 225 = 105
7x = 105; x = 15
Hockey match from University R = 4x = 60
Number of students of University T = 300
% = (60/300) * 100 = 20%Incorrect
Answer – 1) 20%
Explanation:
Students participated in match from University R = 330 – 225 = 105
7x = 105; x = 15
Hockey match from University R = 4x = 60
Number of students of University T = 300
% = (60/300) * 100 = 20% 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections:(Q.15) Read the given data and answer the following question.
Each student in the universities either participates in any one of the sports or don’t participate in any sports.
The total number of students who participated in Hockey match from University U is 4/9th those who participated in Cricket from University R. What is the number of students participated in Hockey from University U?
Correct
Answer – 4) 20
Explanation:
Students participated in match from University R = 330 – 225 = 105
7x = 105; x = 15
Cricket from University R = 3x = 45
Total number of students who participated in Hockey match from University U
= 4/9 * (Cricket from University R)
= 4/9 * 45 = 20Incorrect
Answer – 4) 20
Explanation:
Students participated in match from University R = 330 – 225 = 105
7x = 105; x = 15
Cricket from University R = 3x = 45
Total number of students who participated in Hockey match from University U
= 4/9 * (Cricket from University R)
= 4/9 * 45 = 20 
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections:(Q.15) Read the given data and answer the following question.
Each student in the universities either participates in any one of the sports or don’t participate in any sports.
What is the approximate average of total number students who participated in Hockey from all the Universities?
Correct
Answer – 3. 69
Explanation:
Total number students who participated in Hockey from all the Universities = 36 + 100 + 60 + 100 + 51 = 347
347/5 = 69Incorrect
Answer – 3. 69
Explanation:
Total number students who participated in Hockey from all the Universities = 36 + 100 + 60 + 100 + 51 = 347
347/5 = 69 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections:(Q.15) Read the given data and answer the following question.
Each student in the universities either participates in any one of the sports or don’t participate in any sports.
What is the sum of total number of students who participated in Cricket from all Universities to the total number of students who participated in Hockey from all Universities?
Correct
Answer – 2) 650
Explanation:
Total number students who participated in Hockey from all the Universities = 36 + 100 + 60 + 100 + 51 = 347
Total number students who participated in Cricket from all the Universities = 84 + 80 + 45 + 60 + 34 = 303
Difference = 347 + 303 = 650Incorrect
Answer – 2) 650
Explanation:
Total number students who participated in Hockey from all the Universities = 36 + 100 + 60 + 100 + 51 = 347
Total number students who participated in Cricket from all the Universities = 84 + 80 + 45 + 60 + 34 = 303
Difference = 347 + 303 = 650 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections Q.(610): Pie chart given below shows the total number of students who are selected for a competition in a University from five different courses in May 2018. Study the data carefully and answer the following questions.
Total Number of Students = 600
Total number of students who are selected from course A and E together is how much greater than the total number of students who are selected from course B and F together?
Correct
Answer – 2) 36
Explanation:
course A and E = 18 + 15 = 33%
course B and F = 12 + 15 = 27%
6% of 600 = 36Incorrect
Answer – 2) 36
Explanation:
course A and E = 18 + 15 = 33%
course B and F = 12 + 15 = 27%
6% of 600 = 36 
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections Q.(610): Pie chart given below shows the total number of students who are selected for a competition in a University from five different courses in May 2018. Study the data carefully and answer the following questions.
Total Number of Students = 600
If the total number of students is increased by 30% in June 2018 as compared to May 2018 then the total number of students will participate in June 2018 is
Correct
Answer – 5) 780
Explanation:
130/100 * 600 = 780Incorrect
Answer – 5) 780
Explanation:
130/100 * 600 = 780 
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections Q.(610): Pie chart given below shows the total number of students who are selected for a competition in a University from five different courses in May 2018. Study the data carefully and answer the following questions.
Total Number of Students = 600
Find the central angle of total number of students who are selected from course D?
Correct
Answer – 1) 79.2°
Explanation:
Central angle = 22/100 * 360 = 79.2°Incorrect
Answer – 1) 79.2°
Explanation:
Central angle = 22/100 * 360 = 79.2° 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections Q.(610): Pie chart given below shows the total number of students who are selected for a competition in a University from five different courses in May 2018. Study the data carefully and answer the following questions.
Total Number of Students = 600
Find the average number of students who are selected from course A, B, C and D together?
Correct
Answer – 2) 105
Explanation:
(70/4*100) * 600 = 105Incorrect
Answer – 2) 105
Explanation:
(70/4*100) * 600 = 105 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections Q.(610): Pie chart given below shows the total number of students who are selected for a competition in a University from five different courses in May 2018. Study the data carefully and answer the following questions.
Total Number of Students = 600
Find the ratio between the total number of students who are selected from course B and D together to the total number of students who are selected from course A and C together?
Correct
Answer – 2) 17 : 18
Explanation:
Ratio = 34 : 36 => 17:18Incorrect
Answer – 2) 17 : 18
Explanation:
Ratio = 34 : 36 => 17:18
 Click view Questions button to view Explanation
 Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
 If you find any mistake, please tell us in the comment section.
 Subscribe(Buy) Current Affairs PDF 2019  Pocket, Study and Q&A (English & Hindi)
 Subscribe(Buy) Banking & Economy Awareness PDF 2019