Welcome to Online Quants Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for IBPS RRB 2017 Exam and we are creating sample questions in Quants section, type of which will be asked in IBPS RRB !!!

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Categories

Quantitative Aptitude0%

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Answered

Review

Question 1 of 10

1. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

What is the total number of matches played by David if total ball faced by David is half of the ball faced by faf du plessis and Paul Collingwood together?

Correct

Explanation

total ball faced by David = (900+1500)/2 = 1200
Total matches played by him = total runs scored/avg. runs scored
Total runs scored = 90*1200/100=1080,
Total matches played= 1080/90=12

Incorrect

Explanation

total ball faced by David = (900+1500)/2 = 1200
Total matches played by him = total runs scored/avg. runs scored
Total runs scored = 90*1200/100=1080,
Total matches played= 1080/90=12

Question 2 of 10

2. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

What is the ratio of strike rate of Ben cutting and Faf du plessis together to Paul Collingwood and Thisara Perera together?

Correct

Incorrect

Question 3 of 10

3. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

If average runs scored by Collingwood are 75 and matches played were 4/5 of Ben cutting, then what will be the strike rate of faf du plessis if it is 3/5 of strike rate of Collingwood?

Correct

Explanation
average runs scored by Collingwood = 75, total runs scored by him = 75*20 = 1500
Then strike rate of him is 1500*100/ 900
Strike rate of Faf du Plessis= 3/5 * 1500*100/900 = 100

Incorrect

Explanation
average runs scored by Collingwood = 75, total runs scored by him = 75*20 = 1500
Then strike rate of him is 1500*100/ 900
Strike rate of Faf du Plessis= 3/5 * 1500*100/900 = 100

Question 4 of 10

4. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

If average runs scored by Thisara is 80 then what will be total balls faced by him?

Correct

Explanation
average runs scored by Thisara = 80, total runs = 80*20 = 1600
Total ball faced = 1600*100/128 = 1250

Incorrect

Explanation
average runs scored by Thisara = 80, total runs = 80*20 = 1600
Total ball faced = 1600*100/128 = 1250

Question 5 of 10

5. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

What is the total numbers of ball faced by David and Thisara together if it is known that ball faced by
David is 4/5 of Thisara and matches played by him is 5/4 of Thisara?

Correct

Explanation

matches played by David = 5/4 of Thisara = 5/4*20 = 25,
Total runs scored by David = 90*25 = 2250, total ball faced by him = 2250*100/90 = 2500,
Total ball faced by Thisara = 2500*5/4 = 3125
Total ball faced by them = 3125+2500 = 5625

Incorrect

Explanation

matches played by David = 5/4 of Thisara = 5/4*20 = 25,
Total runs scored by David = 90*25 = 2250, total ball faced by him = 2250*100/90 = 2500,
Total ball faced by Thisara = 2500*5/4 = 3125
Total ball faced by them = 3125+2500 = 5625

Question 6 of 10

6. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Q. (6-10) In the following questions, two equations numbered are given in variables x and y. You have to solve both the equations and find out the relationship between x and y. Then give answer accordingly-

Q. (6-10) In the following questions, two equations numbered are given in variables x and y. You have to solve both the equations and find out the relationship between x and y. Then give answer accordingly-

Q. (6-10) In the following questions, two equations numbered are given in variables x and y. You have to solve both the equations and find out the relationship between x and y. Then give answer accordingly-

Q. (6-10) In the following questions, two equations numbered are given in variables x and y. You have to solve both the equations and find out the relationship between x and y. Then give answer accordingly-

Q. (6-10) In the following questions, two equations numbered are given in variables x and y. You have to solve both the equations and find out the relationship between x and y. Then give answer accordingly-

35x^{2} – 53x + 20 = 0

56y^{2} -97y + 42 = 0

Correct

Incorrect

explanation

I. 35x^{2} – 28x – 25x + 20 = 0
or 7x (5x – 4) – 5(5x – 4) = 0
or (7x – 5) (5x – 4) = 0
x =5/7, 4/5

II. 56y^{2} – 48y – 49y + 42 = 0
or 8y (7y – 6) – 7(7y – 6) = 0
or (8y – 7) (7y – 6) = 0
y = 7/8, 6/7