# IBPS RRB Clerk 2019 Prelims: Quant Test Day 9

Hello Aspirants

Welcome to Online **Quant** **Test** in AffairsCloud.com. We are starting **Cumulus Course for RRB Clerk 2019 Prelims Exam** and we are creating sample questions in Quant section, this type of Question will be asked in RRB Clerk 2019!!!

**Click Here to View Cumulus Course: RRB Clerk 2019 Prelims**

**RRB Clerk 2019 Prelims: Reasoning Test **– 7.00 PM Every Day

**RRB Clerk 2019 Prelims: Quant Test **– 8.00 PM Every Day

**Help:- **Share Our Cumulus Course for RRB Clerk 2019 Exam Course page to your Friends & FB Groups

**Click Here to Subscribe Crack High Level Puzzles & Seating Arrangement Questions PDF 2019 Plan**

_______________________

#### Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

#### Information

**All the Best**

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

#### Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

#### Categories

- Quantitative Aptitude 0%

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

- Answered
- Review

- Question 1 of 10
##### 1. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Rs 5000 was invested in a bank which offers R% compounded annually. What is the value of R if amount received after three years is Rs 6298.56?**Correct**Answer- 2) 8%**

Explanation-

We have,

(6298.56 – 5000)/5000 × 100 = 25.1712%

25.1712% is the effective compound interest if interest per annum is 8%.Incorrect**Answer- 2) 8%**

Explanation-

We have,

(6298.56 – 5000)/5000 × 100 = 25.1712%

25.1712% is the effective compound interest if interest per annum is 8%. - Question 2 of 10
##### 2. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**In a class, there are 440 boys and 375 girls. In the internal exams, equal number of boys and girls failed. Number of girls who passed are 16.25% less than the number of boys who passed. Number of girls who passed the exam are:**Correct**Answer- 5) 335**

Explanation-

Let the number of boys who failed in the examination are x.

Therefore, the number of girls who failed in the exam are also x.

Number of boys who passed the exam = 440 – x

Number of girls who passed the exam = 375 – x

According to question,

(440 – x – 375 + x) / (440 – x) × 100 = 16.25

6500 / (440 – x) = 16.25

440 – x = 400

x = 40

Number of girls who passed the exam = 375 – 40 = 335Incorrect**Answer- 5) 335**

Explanation-

Let the number of boys who failed in the examination are x.

Therefore, the number of girls who failed in the exam are also x.

Number of boys who passed the exam = 440 – x

Number of girls who passed the exam = 375 – x

According to question,

(440 – x – 375 + x) / (440 – x) × 100 = 16.25

6500 / (440 – x) = 16.25

440 – x = 400

x = 40

Number of girls who passed the exam = 375 – 40 = 335 - Question 3 of 10
##### 3. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Two taps A and B can fill an empty tank in 5 hours. B alone can fill the empty tank in 8 hours. In how many hours can A alone fill 3/4th of the empty tank?**Correct**Answer- 1) 10 hours**

Explanation-

LCM of 5 and 8 = 40

Parts of tank filled by A and B together in 1 hour = 40/5 = 8

Parts of tank filled by B in 1 hour = 40/8 = 5

Time taken by A to fill 3/4th of the tank = 3/4 × 40/(8 – 5) = 10 hoursIncorrect**Answer- 1) 10 hours**

Explanation-

LCM of 5 and 8 = 40

Parts of tank filled by A and B together in 1 hour = 40/5 = 8

Parts of tank filled by B in 1 hour = 40/8 = 5

Time taken by A to fill 3/4th of the tank = 3/4 × 40/(8 – 5) = 10 hours - Question 4 of 10
##### 4. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**A can do a piece of work in 20 hours, while A and B together can do the same work in 15 hours. In how many days B can complete the work?**Correct**Answer- 2) 60 hours**

Explanation-

LCM of 20 and 15 = 60

Work done by A in 1 hour = 60/20 = 3

Work done by A and B in 1 hour = 60/15 = 4

Work done by B in 1 hour = 4 – 3 = 1

Time taken by B to complete the work = 60/1 = 60 hoursIncorrect**Answer- 2) 60 hours**

Explanation-

LCM of 20 and 15 = 60

Work done by A in 1 hour = 60/20 = 3

Work done by A and B in 1 hour = 60/15 = 4

Work done by B in 1 hour = 4 – 3 = 1

Time taken by B to complete the work = 60/1 = 60 hours - Question 5 of 10
##### 5. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Hardik invests Rs 50000 in a business. His money increases by 25% every year. Total amount of money he receives after three years of investment is:**Correct**Answer- 1) Rs 97656.25**

Explanation-

Total money received by Hardik after 3 years = 1.25 × 1.25 × 1.25 × 50000 = Rs 97656.25Incorrect**Answer- 1) Rs 97656.25**

Explanation-

Total money received by Hardik after 3 years = 1.25 × 1.25 × 1.25 × 50000 = Rs 97656.25 - Question 6 of 10
##### 6. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q6-10).**Total 500 customers visited a shop to purchase jeans, shirts and jackets. Number of customers who purchased only shirts are 30% more than the number of customers who purchased only jeans. Number of customers who purchased only jackets are 8 more than the double of number of customers who purchased jeans. Total number of customers who purchased only one kind of products are 223. Number of customers who purchased all kind of products are 58. Number of customers who purchased jeans and shirts are 20 more than the number of customers who purchased jeans and jackets. Number of customers who purchased shirts and jackets are 115.**Number of customers who purchased jackets are:**Correct**Answer- 3) 323**

Explanation-

Let the number of customers who purchased only jeans are x.

Number of customers who purchased only shirts = 130% of x = 1.3x

Number of customers who purchased only jackets = 2x + 8

We have,

x + 1.3x + 2x + 8 = 223

4.3x = 223 – 8 = 215

x = 215/4.3 = 50

Number of customers who purchased only jeans = 50

Number of customers who purchased only shirts = 1.3 × 50 = 65

Number of customers who purchased only jackets = 100 + 8 = 108

Number of customers who purchased all three kind of products = 58

Number of customers who purchased two kind of products = 500 – (223 + 58) = 219

Let number of customers who purchased jeans and jackets = y

Therefore, number of customers who purchased jeans and shirts = y + 20

Number of customers who purchased shirts and jackets = 115

We have,

y + y + 20 + 115 = 219

2y = 84

y = 42

Number of customers who purchased jeans and jackets = 42

Number of customers who purchased jeans and shirts = 42 + 20 = 62

Number of customers who purchased jackets = 108 + 58 + 115 + 42 = 323Incorrect**Answer- 3) 323**

Explanation-

Let the number of customers who purchased only jeans are x.

Number of customers who purchased only shirts = 130% of x = 1.3x

Number of customers who purchased only jackets = 2x + 8

We have,

x + 1.3x + 2x + 8 = 223

4.3x = 223 – 8 = 215

x = 215/4.3 = 50

Number of customers who purchased only jeans = 50

Number of customers who purchased only shirts = 1.3 × 50 = 65

Number of customers who purchased only jackets = 100 + 8 = 108

Number of customers who purchased all three kind of products = 58

Number of customers who purchased two kind of products = 500 – (223 + 58) = 219

Let number of customers who purchased jeans and jackets = y

Therefore, number of customers who purchased jeans and shirts = y + 20

Number of customers who purchased shirts and jackets = 115

We have,

y + y + 20 + 115 = 219

2y = 84

y = 42

Number of customers who purchased jeans and jackets = 42

Number of customers who purchased jeans and shirts = 42 + 20 = 62

Number of customers who purchased jackets = 108 + 58 + 115 + 42 = 323 - Question 7 of 10
##### 7. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q6-10).**Total 500 customers visited a shop to purchase jeans, shirts and jackets. Number of customers who purchased only shirts are 30% more than the number of customers who purchased only jeans. Number of customers who purchased only jackets are 8 more than the double of number of customers who purchased jeans. Total number of customers who purchased only one kind of products are 223. Number of customers who purchased all kind of products are 58. Number of customers who purchased jeans and shirts are 20 more than the number of customers who purchased jeans and jackets. Number of customers who purchased shirts and jackets are 115.**Number of customers who purchased jeans and shirts are:**Correct**Answer- 2) 62**

Explanation-

Number of customers who purchased jeans and shirts = 62 (watch soln of Q6)Incorrect**Answer- 2) 62**

Explanation-

Number of customers who purchased jeans and shirts = 62 (watch soln of Q6) - Question 8 of 10
##### 8. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q6-10).**Total 500 customers visited a shop to purchase jeans, shirts and jackets. Number of customers who purchased only shirts are 30% more than the number of customers who purchased only jeans. Number of customers who purchased only jackets are 8 more than the double of number of customers who purchased jeans. Total number of customers who purchased only one kind of products are 223. Number of customers who purchased all kind of products are 58. Number of customers who purchased jeans and shirts are 20 more than the number of customers who purchased jeans and jackets. Number of customers who purchased shirts and jackets are 115.**Number of customers who purchased shirts are how much more than the number of customers who purchased jeans?**Correct**Answer- 4) 88**

Explanation-

Required difference = (65 + 115 + 62 + 58) – (50 + 62 + 58 + 42) = 300 – 212 = 88Incorrect**Answer- 4) 88**

Explanation-

Required difference = (65 + 115 + 62 + 58) – (50 + 62 + 58 + 42) = 300 – 212 = 88 - Question 9 of 10
##### 9. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q6-10).**Total 500 customers visited a shop to purchase jeans, shirts and jackets. Number of customers who purchased only shirts are 30% more than the number of customers who purchased only jeans. Number of customers who purchased only jackets are 8 more than the double of number of customers who purchased jeans. Total number of customers who purchased only one kind of products are 223. Number of customers who purchased all kind of products are 58. Number of customers who purchased jeans and shirts are 20 more than the number of customers who purchased jeans and jackets. Number of customers who purchased shirts and jackets are 115.**How much percent of customers who purchased only shirts out of total number of customers?**Correct**Answer- 3) 13%**

Explanation-

Required percentage = 65/500 × 100 = 13%Incorrect**Answer- 3) 13%**

Explanation-

Required percentage = 65/500 × 100 = 13% - Question 10 of 10
##### 10. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q6-10).**Total 500 customers visited a shop to purchase jeans, shirts and jackets. Number of customers who purchased only shirts are 30% more than the number of customers who purchased only jeans. Number of customers who purchased only jackets are 8 more than the double of number of customers who purchased jeans. Total number of customers who purchased only one kind of products are 223. Number of customers who purchased all kind of products are 58. Number of customers who purchased jeans and shirts are 20 more than the number of customers who purchased jeans and jackets. Number of customers who purchased shirts and jackets are 115.**Number of customers who purchased only jackets are:**Correct**Answer- 1) 108**

Required number of customers = 108Incorrect**Answer- 1) 108**

Required number of customers = 108

**Click view Questions button to view Explanation****Note:-**We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!- Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
- If you find any mistake, please tell us in the comment section.