Reasoning Questions : Logical Reasoning set 2

Hello Aspirants. Welcome to Online Reasoning Section in AffairsCloud.com. Here we are creating question sample in Logical Reasoning, which is common for all the IBPS,SBI exam and other competitive exams. We have included Some questions that are repeatedly asked in bank exams !!!

(Q. 1-5) In each of the following questions, two rows of numbers are given. The resultant number in each row is to be worked out separately based on the following rules and the questions below the rows of numbers are to be answered. The operations of numbers progress from the left to the right.

Rules:
(i) If an odd number is followed by another composite odd number, they are to be multiplied.
(ii) If an even number is followed by an odd number they are to be added.
(iii) If an even number is followed by a number which is the perfect square, the even number is to be subtracted from the perfect square.
(iv) If an odd number is followed by a prime odd number, the first number is to be divided by the second number.
(v) If an odd number is followed by an even number the second one is to be subtracted from the first number.

  1. I. 58 17 5
    II. 85 5 a
    If ‘a’ is the resultant of the first row what is the resultant of second row?
    A. 255
    B. 32
    C. 49
    D. 34
    E. None of the Above
    Answer & Explanation
    A. 255
    Explanation:
    58 + 17 = 75 [Rule II] 75 / 5 = 15 [Rule IV] a = 15
    85 / 5 = 17 [Rule IV] 17 * 15 = 255 [Rule I]
  2. I. 24 64 15
    II. b 11 15
    If b is the resultant of the first row, what will be the resultant of the second row?
    A. 165
    B. 75
    C. 20
    D. 3
    E. None of the Above
    Answer & Explanation
    B. 75
    Explanation:
    64 – 24 = 40 [Rule III] 40 + 15 = 55 [Rule II] b = 55
    55 / 11 = 5 [Rule IV] 5 * 15 = 75 [Rule I]
  3. I. 7 21 3
    II. c 7 33
    If c is the resultant of the first row, what will be the resultant of the second row?
    A. 40
    B. 138
    C. 231
    D. 80
    E. None of the Above
    Answer & Explanation
    C. 231
    Explanation:
    7 * 21 = 147 [Rule I] 147 / 3 = 49 [Rule IV] c = 49
    49 / 7 = 7 [Rule IV] 7 * 33 = 231 [Rule I]
  4. I. 73 34 13
    II. 32 d 15
    If d is the resultant of the first row, what will be the resultant of the second row?
    A. 713
    B. 50
    C. 20
    D. 525
    E. None of the Above
    Answer & Explanation
    D. 525
    Explanation:
    73 – 34 = 39 [Rule V] 39 / 13 = 3 [Rule IV] d = 3
    32 + 3 = 35 [Rule II] 35 * 15 = 525 [Rule I]
  5. I. 14 5 9
    II. 24 e 88
    If e is the resultant of the first row, what will be the resultant of the second row?
    A. 171
    B. 283
    C. 195
    D. 165
    E. None of the Above
    Answer & Explanation
    E. None of the Above
    Explanation:
    14 + 5 = 19 [Rule II] 19 * 9 = 171 [Rule I] e = 171
    24 + 171 = 195 [Rule II] 195 – 88 = 107 [Rule V]

(Q. 6-10) In each of the following questions, two rows of numbers are given. The resultant number in each row is to be worked out separately based on the following rules and the questions below the rows of numbers are to be answered. The operations of numbers progress from the left to the right.

Rules:
(i) If an odd number is followed by another odd number they are to be multiplied.
(ii) If an even number is followed by another even number the first number is to be divided by the second even number.
(iii) If an even number is followed by the perfect square of an odd number, the first number is to be subtracted from the second number.
(iv) If an odd number is followed by an even number the two are to be added
(v) If an even number is followed by an odd number,which is not a perfect square, the square of the odd number is to be added to the even number.

  1. I. 96 16 81 = x
    II. 11 15 18 = y
    What is the value of y-2x?
    A. 108
    B. 33
    C. 105
    D. 36
    E. None of the Above
    Answer & Explanation
    B. 33
    Explanation:
    96 / 16 = 6 [Rule II] 81 – 6 = 75 [Rule III] x = 75
    11 * 15 = 165 [Rule I] 165 + 18 = 183 [Rule IV] y – 2x = 183 – 150 = 33
  2. I. 28 49 13 = x
    II. 37 12 22 = y
    What will be the sum of the resultants of the two rows?
    A. 108
    B. 244
    C. 102
    D. 344
    E. None of the Above
    Answer & Explanation
    D. 344
    Explanation:
    49 – 28 = 21 [Rule III] 21 * 13 = 273 [Rule I] x = 273
    37 + 12 = 49 [Rule IV] 49 + 22 = 71 [Rule IV] y = 71
    x + y = 344
  3. I. 18 5 17 = x
    II. 64 8 11 = y
    What will be the value of x+y?
    A. 189
    B. 129
    C. 69
    D. 169
    E. None of the Above
    Answer & Explanation
    E. None of the Above
    Explanation:
    18 + 25 = 43 [Rule V] 43 * 17 = 731 [Rule I] 64 / 8 = 8 [Rule II] 8 + 121 = 129 [Rule V] 731 + 129 = 860
  4. I. 9 15 50 = x
    II. 12 25 24 = y
    What will be the value of x/y?
    A. 18
    B. 8
    C. 5
    D. 6
    E. None of the Above
    Answer & Explanation
    C. 5
    Explanation:
    9 * 15 = 135 [Rule I] 135 + 50 = 185 [Rule IV] x = 185
    25 – 12 = 13 [Rule III] 13 + 24 = 37 [Rule IV] y = 37
    x / y = 185 / 37 = 5
  5. I. 56 14 9
    II. 36 12 7
    what will be the difference between the resultants of the two rows?
    A. 14
    B. 21
    C. 5
    D. 26
    E. None of the Above
    Answer & Explanation
    E. None of the Above
    Explanation:
    56 / 14 = 4 [Rule II] 9 – 4 = 5 [Rule III] 36 / 12 = 3 [Rule II] 3 * 7 = 21 [Rule I] 21 – 5 = 16