# SBI Clerk 2018 Prelims Exam: Quants Test Day 45

Hello Aspirants

Welcome to Online **Quants Test** in AffairsCloud.com. We are starting **Cumulus Course for SBI Clerk 2018 Prelims Exam** and we are creating sample questions in Quants section, this type of Question will be asked in SBI Clerk 2018!!!

**Click Here to View Cumulus Course : SBI Clerk 2018 Prelims Exam**

**SBI Clerk 2018 Prelims Exam: Reasoning Test**– 7 PM Every Day

**SBI Clerk 2018 Prelims Exam: Quants Test**– 8 PM Every Day

**SBI Clerk 2018 Prelims Exam: English Test**– 9 PM Every Day

**Help:- **Share Our Cumulus Course for SBI Clerk 2018 Exam Course page to your Friends & FB Groups

________________________

#### Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

#### Information

All the Best

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

#### Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

#### Categories

- Quantitative Aptitude 0%

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

- Answered
- Review

- Question 1 of 10
##### 1. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions:(Q.1-5) Read the given data and answer the following question.**

Each student in the school either participate in any one of the events or don’t participate in any events.

**What is the difference between the number students, who participate in Painting from school P & Q to number of students who participate in Acting from the same school.**CorrectAnswer –

**1. 28**

**Explanation:**

School P:

10x = 120

X = 12; Acting – 7x, Painting – 3x

School Q:

9x = 180

X = 20; Acting – 4x, Painting – 5x

Number students, who participate in Painting from school P & Q = 36 + 100 = 136

Number students, who participate in Acting from school P & Q = 84 + 80 = 164

Difference = 164 – 136 = 28IncorrectAnswer –

**1. 28**

**Explanation:**

School P:

10x = 120

X = 12; Acting – 7x, Painting – 3x

School Q:

9x = 180

X = 20; Acting – 4x, Painting – 5x

Number students, who participate in Painting from school P & Q = 36 + 100 = 136

Number students, who participate in Acting from school P & Q = 84 + 80 = 164

Difference = 164 – 136 = 28 - Question 2 of 10
##### 2. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions:(Q.1-5) Read the given data and answer the following question.**

Each student in the school either participate in any one of the events or don’t participate in any events.

**Number of students who participate in Painting competition from school R is what percentage of number of students who don’t participate in any of the events from school S.**CorrectAnswer –

**2. 25%**

**Explanation:**

Students participated in competition from School R = 330 – 225 = 105

7x = 105; x = 15

Painting competition from school R = 4x = 60

Number of students who don’t participate in any of the events from school S = 240

% = (60/240) * 100 = 25%IncorrectAnswer –

**2. 25%**

**Explanation:**

Students participated in competition from School R = 330 – 225 = 105

7x = 105; x = 15

Painting competition from school R = 4x = 60

Number of students who don’t participate in any of the events from school S = 240

% = (60/240) * 100 = 25% - Question 3 of 10
##### 3. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions:(Q.1-5) Read the given data and answer the following question.**

Each student in the school either participate in any one of the events or don’t participate in any events.

**The total number of students who participated in Painting competition from school U is 5/9th those who participated in Acting from school R. What is the number of students participated in Painting from school U?**CorrectAnswer –

**3. 25**

**Explanation:**

Students participated in competition from School R = 330 – 225 = 105

7x = 105; x = 15

Acting from School R = 3x = 45

Total number of students who participated in Painting competition from school U

= 5/9 * (Acting from School R)

= 5/9 * 45 = 25IncorrectAnswer –

**3. 25**

**Explanation:**

Students participated in competition from School R = 330 – 225 = 105

7x = 105; x = 15

Acting from School R = 3x = 45

Total number of students who participated in Painting competition from school U

= 5/9 * (Acting from School R)

= 5/9 * 45 = 25 - Question 4 of 10
##### 4. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions:(Q.1-5) Read the given data and answer the following question.**

Each student in the school either participate in any one of the events or don’t participate in any events.

**What is the total number students who participated in Painting from all the schools?**CorrectAnswer –

**4. 347**

**Explanation:**

Total number students who participated in Painting from all the schools = 36 + 100 + 60 + 100 + 51 = 347IncorrectAnswer –

**4. 347**

**Explanation:**

Total number students who participated in Painting from all the schools = 36 + 100 + 60 + 100 + 51 = 347 - Question 5 of 10
##### 5. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions:(Q.1-5) Read the given data and answer the following question.**

Each student in the school either participate in any one of the events or don’t participate in any events.

**What is the difference between total number of students who participated in Acting from all schools to total number of students who participated in painting from all schools?**CorrectAnswer –

**5. 44**

**Explanation:**

Total number students who participated in Painting from all the schools = 36 + 100 + 60 + 100 + 51 = 347

Total number students who participated in Acting from all the schools = 84 + 80 + 45 + 60 + 34 = 303

Difference = 347 – 303 = 44IncorrectAnswer –

**5. 44**

**Explanation:**

Total number students who participated in Painting from all the schools = 36 + 100 + 60 + 100 + 51 = 347

Total number students who participated in Acting from all the schools = 84 + 80 + 45 + 60 + 34 = 303

Difference = 347 – 303 = 44 - Question 6 of 10
##### 6. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**4, 6, 12, 30, ? 315**CorrectAnswer –

**4. 90**

**Explanation:**

4*1.5 = 6

6*2 = 12

12*2.5 = 30

30*3 = 90

90*3.5 = 315IncorrectAnswer –

**4. 90**

**Explanation:**

4*1.5 = 6

6*2 = 12

12*2.5 = 30

30*3 = 90

90*3.5 = 315 - Question 7 of 10
##### 7. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**12, 14, 18, 26, 42, ?**CorrectAnswer –

**2. 74**

**Explanation:**

12+2 = 14

14+4 = 18

18+8 = 26

26+16 = 42

42+32 = 74IncorrectAnswer –

**2. 74**

**Explanation:**

12+2 = 14

14+4 = 18

18+8 = 26

26+16 = 42

42+32 = 74 - Question 8 of 10
##### 8. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**The average age of Amit and Bharat, 2 years ago was 26. If the age of Amit, 5 years hence is 40 years, and Bharat is 5 years younger to Catherine, then find the difference between the age of Amit and Catherine?**CorrectAnswer –

**2. 9 years**

**Explanation:**

Let the present ages of Amit and Bharat be ‘x’ and ‘y’ respectively

[(x-2) + (y-2)]/2 = 26 => x+y = 56

The age of Amit, 5 years hence is 40 years => Present age of Amit = 40 – 5 = 35

=> x = 35 => y = 56 – 35 = 21 => Age of Bharat = 21 yrs

Bharat is 5 years younger to Catherine, Age of Catherine = 21 + 5 = 26

Required Difference between ages of Amit and Catherine = 35 – 26 = 9 years.IncorrectAnswer –

**2. 9 years**

**Explanation:**

Let the present ages of Amit and Bharat be ‘x’ and ‘y’ respectively

[(x-2) + (y-2)]/2 = 26 => x+y = 56

The age of Amit, 5 years hence is 40 years => Present age of Amit = 40 – 5 = 35

=> x = 35 => y = 56 – 35 = 21 => Age of Bharat = 21 yrs

Bharat is 5 years younger to Catherine, Age of Catherine = 21 + 5 = 26

Required Difference between ages of Amit and Catherine = 35 – 26 = 9 years. - Question 9 of 10
##### 9. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**An Express train covers the distance between station “O” and “P”, 40 minutes faster than a passenger train. Find this distance between “O” and “P”, if the average speed of the Express train is 50 kmph and that of passenger train is 30 kmph?**CorrectAnswer –

**1. 50 km**

Explanation:

Let the distance be ‘X’ km.

X/30 − X/50 = 40/60 hours

6X = 300=> X = 50 kmIncorrectAnswer –

**1. 50 km**

Explanation:

Let the distance be ‘X’ km.

X/30 − X/50 = 40/60 hours

6X = 300=> X = 50 km - Question 10 of 10
##### 10. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Arun and Bala invest Rs. 1,16,000 and 1,44,000 respectively. Bala invests for 6 months. At the end of the year, Bala’s share is Rs. 9000, find the overall profit?**CorrectAnswer –

**5. Rs. 23,500**

**Explanation**:

Arun’s investment = 116000 x 12 = 13,92,000

Bala’s investment = 144000 x 6 = 8,64,000

Ratio = 1392 : 864 = 29 : 18

Let the Annual profit = X

Bala’s share = Rs. 9000

=> 18/47 x X = 9000

=> X = 9000 x 47/18

=> X = 23,500

Hence, Overall profit = X = Rs. 23,500IncorrectAnswer –

**5. Rs. 23,500**

**Explanation**:

Arun’s investment = 116000 x 12 = 13,92,000

Bala’s investment = 144000 x 6 = 8,64,000

Ratio = 1392 : 864 = 29 : 18

Let the Annual profit = X

Bala’s share = Rs. 9000

=> 18/47 x X = 9000

=> X = 9000 x 47/18

=> X = 23,500

Hence, Overall profit = X = Rs. 23,500

**Click view Questions button to view Explanation****Note:-**We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!- Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
- If you find any mistake, please tell us in the comment section.

**AffairsCloud Ebooks - Support us to Grow**

**100% Money Back Guarantee**