Hello Aspirants

Welcome to Online **Quant** **Test** in AffairsCloud.com. We are starting **Cumulus Course for SBI PO 2019 Prelims Exam** and we are creating sample questions in Quant section, this type of Question will be asked in SBI PO 2019.

**Click Here to View Cumulus Course: SBI PO 2019 Prelims**

**SBI PO 2019 Prelims: Reasoning Test **– 7.00 PM Every Day

**SBI PO 2019 Prelims: Quant Test **– 8.00 PM Every Day

**SBI PO 2019 Prelims: English Test **– 9.00 PM Every Day

**Help:- **Share Our Cumulus Course for SBI PO 2019 Exam Course page to your Friends & FB Groups

**SBI PO Previous Year Question Paper**

________________________

#### Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

#### Information

**All the Best**

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

#### Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

#### Categories

- Quantitative Aptitude 0%

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

- Answered
- Review

- Question 1 of 10
##### 1. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q1 – 5). Study the pie charts carefully and answer the questions that follow:**

The first pie chart shows the percentage of employees in different departments of an advertising agency and the second pie chart shows the number of employees from these departments who got salary increment.

**The number of employees who did not get increment from media department are how much more than the number of employees who got increment from art department?**Correct**Answer- 2) 275**

Explanation-

Number of employees working in media department = 15% of 10500 = 1575

Out of these the employees who didn’t get increment = 1575 – 520 = 1055

Number of employees who got increment from art department = 780

Required number = 1055 – 780 = 275Incorrect**Answer- 2) 275**

Explanation-

Number of employees working in media department = 15% of 10500 = 1575

Out of these the employees who didn’t get increment = 1575 – 520 = 1055

Number of employees who got increment from art department = 780

Required number = 1055 – 780 = 275 - Question 2 of 10
##### 2. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q1 – 5). Study the pie charts carefully and answer the questions that follow:**

The first pie chart shows the percentage of employees in different departments of an advertising agency and the second pie chart shows the number of employees from these departments who got salary increment.

**What is the total number of employees who did not get increment from art, production and research departments together?**Correct**Answer- 2) 5246**

Explanation-

Total number of employees working in art, production and research departments together = (20 + 32 + 14) % of 10500 = 66% of 10500 = 6930

Total number of employees who didn’t get increment from these departments together= 6930 – (780 + 336 + 568) = 5246Incorrect**Answer- 2) 5246**

Explanation-

Total number of employees working in art, production and research departments together = (20 + 32 + 14) % of 10500 = 66% of 10500 = 6930

Total number of employees who didn’t get increment from these departments together= 6930 – (780 + 336 + 568) = 5246 - Question 3 of 10
##### 3. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q1 – 5). Study the pie charts carefully and answer the questions that follow:**

The first pie chart shows the percentage of employees in different departments of an advertising agency and the second pie chart shows the number of employees from these departments who got salary increment.

**How much percent of employees got increment from contact, copy and production departments together? (approximately)**Correct**Answer- 4) 15.44%**Total number of employees working in contact, copy and production departments together = (11 + 8 + 32) % of 10500 = 5355

Explanation-

Required percentage = (256 + 235 + 336)/5355 × 100 = 15.44 % (approx.)

**Alternative Method:**

We have, (256 + 235 + 336)/10500 × 100 = 7.88% (approx.)

Required percentage = 7.88/ (11 + 8 + 32) × 100 = 15.44% (approx.)Incorrect**Answer- 4) 15.44%**Total number of employees working in contact, copy and production departments together = (11 + 8 + 32) % of 10500 = 5355

Explanation-

Required percentage = (256 + 235 + 336)/5355 × 100 = 15.44 % (approx.)

**Alternative Method:**

We have, (256 + 235 + 336)/10500 × 100 = 7.88% (approx.)

Required percentage = 7.88/ (11 + 8 + 32) × 100 = 15.44% (approx.) - Question 4 of 10
##### 4. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q1 – 5). Study the pie charts carefully and answer the questions that follow:**

The first pie chart shows the percentage of employees in different departments of an advertising agency and the second pie chart shows the number of employees from these departments who got salary increment.

**There is another department called Accounting and finance department. In this department the number of employees working are 100/7% more than the number of employees working in research department. Also, the number of employees who got increment are 152 more than the number of employees who got increment from media department. The percentage of employees who got increment from accounting and finance department is:**Correct**Answer- 1) 40%**

Explanation-

Number of employees working in Accounting and finance department = (14 + 100/7% of 14) % of 10500 = (14 + 2) % of 10500 = 1680

Number of employees who got increment from this department = 520 + 152 = 672

Required percentage = 672/1680 × 100 = 40%Incorrect**Answer- 1) 40%**

Explanation-

Number of employees working in Accounting and finance department = (14 + 100/7% of 14) % of 10500 = (14 + 2) % of 10500 = 1680

Number of employees who got increment from this department = 520 + 152 = 672

Required percentage = 672/1680 × 100 = 40% - Question 5 of 10
##### 5. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q1 – 5). Study the pie charts carefully and answer the questions that follow:**

The first pie chart shows the percentage of employees in different departments of an advertising agency and the second pie chart shows the number of employees from these departments who got salary increment.

**What percent of total employees from all the departments together did not get increment?**Correct**Answer- 5) 223/3%**

Explanation-

Total number of employees who did not get increment = 10500 – (256 + 520 + 235 + 780 + 336 + 568) = 10500 – 2695 = 7805

Required percentage = 7805/10500 × 100 = 223/3 %Incorrect**Answer- 5) 223/3%**

Explanation-

Total number of employees who did not get increment = 10500 – (256 + 520 + 235 + 780 + 336 + 568) = 10500 – 2695 = 7805

Required percentage = 7805/10500 × 100 = 223/3 % - Question 6 of 10
##### 6. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q6 – 10). Study the following line graph carefully and answer the given questions.**

The graph shows the ratio of value of production (cost of production + profit, or cost of production – loss) to the cost of production of a company in six different years.

**What amount of profit is earned by company in 2013 if the cost of production is 23 crores in that year?**Correct**Answer- 3) 11.5 crores**

Explanation-

Profit earned by company in 2013 = (1.5 – 1) × 23 = 11.5 croresIncorrect**Answer- 3) 11.5 crores**

Explanation-

Profit earned by company in 2013 = (1.5 – 1) × 23 = 11.5 crores - Question 7 of 10
##### 7. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q6 – 10). Study the following line graph carefully and answer the given questions.**

The graph shows the ratio of value of production (cost of production + profit, or cost of production – loss) to the cost of production of a company in six different years.

**What is the percentage profit earned by company in years 2016 and 2017 together if the cost of production in year 2017 is 75% more than that of year 2016? (Approximately)**Correct**Answer- 2) 208.2%**

Explanation-

Let the cost of production in year 2016 be Rs 100x.

Then, the cost of production in year 2017 = 175% of 100x = Rs 175x

Total profit in years 2016 and 2017 together = 100x × (4.1 – 1) + 175x × (2.5 – 1) = 310x + 262.5x = Rs 572.5x

Required percentage = 572.5x/ (175x + 100x) × 100 = 208.2% (approximately).Incorrect**Answer- 2) 208.2%**

Explanation-

Let the cost of production in year 2016 be Rs 100x.

Then, the cost of production in year 2017 = 175% of 100x = Rs 175x

Total profit in years 2016 and 2017 together = 100x × (4.1 – 1) + 175x × (2.5 – 1) = 310x + 262.5x = Rs 572.5x

Required percentage = 572.5x/ (175x + 100x) × 100 = 208.2% (approximately). - Question 8 of 10
##### 8. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q6 – 10). Study the following line graph carefully and answer the given questions.**

The graph shows the ratio of value of production (cost of production + profit, or cost of production – loss) to the cost of production of a company in six different years.

**What is the total profit earned by company in years 2014 and 2015 together if the total cost of production in these years is 15 crores?**Correct**Answer- 5). Cannot be determined**

**Explanation-**We need to know the individual cost of production of each year to solve this question.Incorrect**Answer- 5). Cannot be determined**

**Explanation-**We need to know the individual cost of production of each year to solve this question. - Question 9 of 10
##### 9. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude

The graph shows the ratio of value of production (cost of production + profit, or cost of production – loss) to the cost of production of a company in six different years.

**What is the value of production of company in year 2018 if the loss incurred by the company in this year is Rs 20 lakhs?**Correct**Answer- 1) 4.8 crores**

Explanation-

Value of production of company in 2018 = 20lakhs/ (1 – 0.96) × 0.96 = 20/ 0.04 × 0.96 = 480 lakhs = 4.8 croresIncorrect**Answer- 1) 4.8 crores**

Explanation-

Value of production of company in 2018 = 20lakhs/ (1 – 0.96) × 0.96 = 20/ 0.04 × 0.96 = 480 lakhs = 4.8 crores - Question 10 of 10
##### 10. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude

The graph shows the ratio of value of production (cost of production + profit, or cost of production – loss) to the cost of production of a company in six different years.

**Total cost of production of company in years 2013 and 2017 together is Rs 18 crores and total profit earned by company in these years is Rs 19 crores. The cost of production for company in 2013 is how much percent of the cost of production of company in 2017?**Correct**Answer- 4) 80%**Let the cost of production of company in 2013 be x and in year 2017 be y. Then,

Explanation-

x + y = 18…… (1)

Also, (1.5 – 1) x + (2.5 – 1) y = 19

0.5 x + 1.5 y = 19

x + 3y = 38…… (2)

Solving both equations we have, x = 8 crores, y = 10 crores

Required percentage = 8/10 × 100 = 80%Incorrect**Answer- 4) 80%**Let the cost of production of company in 2013 be x and in year 2017 be y. Then,

Explanation-

x + y = 18…… (1)

Also, (1.5 – 1) x + (2.5 – 1) y = 19

0.5 x + 1.5 y = 19

x + 3y = 38…… (2)

Solving both equations we have, x = 8 crores, y = 10 crores

Required percentage = 8/10 × 100 = 80%

**Click view Questions button to view Explanation****Note:-**We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!- Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
- If you find any mistake, please tell us in the comment section.